22. 02. 2020 - Masopust pozvánka

PozvánkaKomentářFotografie

  Spolek Rejta, z.s. Vás zve na Staročeskou koledu. Masopustní koleda projde Rejty 22. února 2020. Trasa bude stejná jako loni. Celý den a večer nám bude hrát dechová hudba Švagrovanka.

Po kliknutí na obrázek se začne stahovat PDF soubor s plánem cesty, který si můžete zvětsit a lépe se zorientovat kudy opět půjdeme.


Naše koleda vychází z Doudlebské koledy. V Masopustní koledě najdete Matku koledy, Koledníky, Rybníkáře, Moučné a další masky, které koledu doprovázejí.

Centrum Masopustu bude Hostinec "Na tahu". Zde se bude ráno scházet Koleda, zde se budou koledníci našívat, odtud se bude vycházet sem se bude Koleda vracet a zde se bude konat i kolednický věneček. 

22.2.2020 - Program Masopustní koledy na Rejtech
HodinaKdeCo se bude dít
6:00Na TahuSraz koledy
7:00Na TahuSraz všech masek a začátek našívání koledníků
8:30Na TahuMasopustní koleda vychází do vsi

Na TahuKoleda se vrací do Hostince Na Tahu

Na TahuZačíná Posezení s Koledou

Na TahuUkončení

!!! Pro masky, které přijdou do Restaurace na Tahu od 7:00
je připravena ke snídani polévka !!!

Co je to masopust a jeho historie

Schůze koledy -  pouze pro koledníky
DatumHodinaKdeCo se bude dít
12.01.202017:00Na TahuZákladní informace
09.02.202014:30KD RejtaKontrola klobouků ...
09.02.202015:00Na Tahu Nácvik koledy

Masopust 2012 na Rejtech

Schůze koledy 
DatumHodinaKdeCo se bude dít


Na tahu


Na tahu


Na tahu

Co? Kdo? Kdy a proč?

Vzhledem k různým výčitkám, že se jednotlivé masky nechovají tak jak by se chovat měli, doplníme popis a funkci jednotlivých masek v koledě - kompletní popis najdete zde: Doudlebská koleda.
Moučnej - oblečen do bílého úboru - sypáním mouky na Vás nechce poškodit Váš oděv, nebo Vás nějak zesměšnit, naopak. Toto posypání moukou bylo vnímáno jako zajištění dostatku mouky (přeneseně jídla) v dalším roce. Něco jako když se lidé chytají za knoflík, když vidí kominíka a doufají, že jim to přinese štěstí.
Rybníkář (Žid, Třapatej,...) - oblečen do roztrhaného oblečení, nebo oblečení pošitého třásněmi - je to rozpustilá maska koledy, maska upozorňuje na příchod koledy, provádí různé neplechy - "kradou" občerstvení připravené pro návštěvy, odnášení domácí nářadí, ...
Role Matky koledy, Koledníků, Moučnejch a Rybníkářů (Židů) je tedy jasná a vychází z tradice. Ostatní masky, které doprovázejí Masopustní koledu, nemají role, které by vycházeli z nějaké tradice.