23. - 24. 09. 2017 Dachstein

Pozvánka Komentář Fotografie

Na Traunsteinu jsme byli již mnohokrát a zkusili jsme si skoro všechny kombinace VHT cest. Při posledních cestách na Traunstein jsme se čím dál častěji ohlíželi na dominantu blízkého okolí a zároveň druhý nejvyšší vrchol Alp. Koukali jsme se na Dachstein (Hoher Dachstein 2995 m. n. m.) a pronášeli něco takového jako " již brzy se na něj koukneme".
Více než dva roky zpátky jsem se začal sbírat informace o této dominantě. Již kdysi, když jsem plánoval první výlet, rozhodl jsem se, že vlastní zážitek nebude jen dosažení cíle, ale celá cesta, proto jsem se i tentokrát snažil vybrat cestu tak, abychom při výstupu šli jinou cestou než při sestupu. Jako první se mi líbila cesta z Gosau přes Gosaukamm s malou odbočkou na Donnerkogel s přenocování na Hofpürglhütte pokračování na Adamekhütte a dále na Dachstein a zpět standardní cestou kolem jezer do Gosau. Toto by mohla být nádherná třídenní akce - nebojte určitě se to půjde. Jednoho dne jsem si ale přečetl článek (odkaz ZDE) a moc se mi to líbilo.
Jako první výlet na Dachstain tedy půjdeme od Ramsau. První den zastavíme na parkovišti u spodní stanice lanovky na Hunerkogel (1690 m. n. m.) a vydáme se pěšky po cestě 617, z ní odbočíme na cestu 614, která nás zavede do sedla Torsteinu a odtud na Adamekhütte (2196 m. n. m.), kde přenocujeme. Druhý den se vydáme na Dachstein cestou 601 přes Gosauský ledovec. Při sestupu z Dachsteinu se projdeme též po Halštatském ledovci a dostaneme se k horní stanici lanovky na Hunerkogel. Odtud můžme jet buď dolů lanovkou nebo slézt feratou - cestou 615 až zpět k autům.

Pár suchých statistických údajů:

Délka jízda autem z Rejta na parkoviště u lanovky: 265 km tj. cca 3,5 hod.

První den:
Slunce vychází 6:53
Slunce zapadá: 19:01
Délka pochodu: necelých 10 km
Stoupání celkem: 1 381m
Klesání celkem: 869 m
Čas dle Mypy.cz: 5:13 hodin - očekávám 8 -11 hodin
Start: Parkoviště u dolní stanice lanovky (1700 m. n. m.)
Nejvyšší místo: sedlo Torsteinu (2393 m. n. m.)
Cíl: Chata Adamekhütte (2196 m. n. m.)

Druhý den:
Slunce vychází: 6:55
Slunce zapadá: 18:59
Délka pochodu: necelých 10 km
Stoupání celkem: 1 335m
Klesání celkem: 1848 m
Čas dle Mypy.cz: 5 hodin - očekávám 8 -11 hodin
Start: Chata Adamekhütte (2196 m. n. m.)
Nejvyšší místo: Dachstein (2995 m. n. m.)
Cíl: Parkoviště u dolní stanice lanovky (1700 m. n. m.)

Informace o průběhu příprav pro zúčastněné:
- ubytování zajištěno pro 7 členů výpravy včetně polopenze
Co obnáší taková polopenze na horské chatě:
- třichodová večeře s polévkou, hlavním jídlem a moučníkem
- snídaně: chléb, máslo, džem, samám, sýr, cereálie, čaj, káva, kakao
- 1 litr čaje na cestu.

Imformace o výzbroji: (veškerá výzbroj kromě karabin HMS zajištěna - půjčím jí 22.9. v ČB)

 sedák + prsákPřilbaMačkyCepínKarabina HMSPojištění
pujč.den120 Kčv cemě sedáku50 Kč55 Kč10 Kč50 Kč den
záloha2 000 Kč1 000 Kč1 000 Kč100 Kč
účastníkVlast.Půjč.Vlast.Půjč.Vlast.Půjč.Vlast.Půjč.Vlast.Půjč.Vlast.Zařídit
Gábina x x x x 2xx 
Petrx x x x 2x  x
Michalx x x x
2x  x
Kamila 
 
 
 
 
 
Marcel 
 
 
 
 
 
Láďax    x x2x  x
Zdeňka
 
  
 

  
Honza
 
  
 

  
  půjčit:00 2
20 3
záloha
0 Kč 0 Kč 2000 Kč 2000 Kč  

Pro ty kteří nebudou mít vlastní výzbroj ji vypůjčím. Vyzvedávám ji v ČB v pátek a vracím jí v ČB v ponděli. Půjčená výstroj se vydává v sobotu až po příjezdu na parkoviště nad Ramsau. Tamtéž se bude v neděli vracet.

Dále pro skupinu budeme mít s sebou tuto výzbroj:
1 x lano statické 60m - lépe by bylo dynamické , uvidíme zda ho seženu
1 x lano statické 15m
1 x lékárna a pár drobností
toto vybavení si po příjezdu na parkoviště rozdělíme mezi s sebe  

!!! - Nutno počítat s tím, že kromě osobních věcí (včetně povinné výbavy jednotlivce - viz níže), ponese každý ještě lezecké potřeby (prsák, sedák, přilba, mačky, cepín, karabiny) a něco ze společného vybavení - nezapomeňte vzít s sebou dostatečně velký batoh !!!

Povinné vybavení jednotlivce:
- dobrá nálada
- čelovka
- rukavice alespoň cyklistické (bude-li chladněji raději celoprstové) - nutno počítat s tím, že se pravděpodobně používáním poškodí
- kvalitní boty - v Alpách již začíná sněžit , takže by byly nejlepší kotnáčkové a k tomu možná i použít návleky (běžně používají běžkaři)
- vložka do spacáku - můžete nahradit cíchou (povlak na peřinu) - toto je nutnost pro přenocování na chatách v Alpách i jinde

Doporučení:
- Oblečení: cestou můžeme očekávat sníh a sněžení a teploty okolo nuly. Doporučuji se na toto připravit. Teploty můžou kolísat mezi 15 stupni (parkoviště pod lanovkou) až po mínus 3 stupně na vrcholu Dachsteinu. Nejlépe je volit oblečení, které leze vrstvit, než si brát jednoúčelové oblečení = například: dvě tryčka s dlouhým rukávem v batohu použiteje buď každý den nové, nebo v případě chladnějších počasí obě na sebe a nahradí mikinu ...
- Jídlo: doporučuji si vzít něco na cetu do auta, po příjezdu na místo se občerstvíme a zbytek necháme v autě pro návrat v neděli. Jak při výstupu tak při sestupu většinou nemáte hlad, ale je dobré jíst pravidelně, nejlepší jsou velice kalorické malé porce, které moc neváží, čolokáda (pozor zabalit tak, aby se nemohla při rozehřátí roztéct v celém bastohu), sučenky s čokoládou a cukrovinky jakékoliv, hoznový cukr, různé misli tyčinky, třeba ořechové = hořčík a další minerály
- Pití: - pití si vezměte dle vlastních potřeb, určitě se zapotíme, proto si raději vezměte více pitné vody nežjste zvyklí pít, cestou nebude možné jí doplnit až na chatě Adamekhütte. Na chatě pak dostaneme na cetu zpět čaj a můžeme si dokoupit libovolné množství tekutin
- Jak se chovat na VHT cestách 

Cena:
Doprava 2 x 265 km = 2385 za 1 auto - rozpočítá se dle obsazení auta
Dálníční známka Rakousko: 250 Kč - rozpočítá se dle obsazení auta
Mýto na vysokohorské silnici vybírané při odjezdu do cca 19:00, pak je možný odjezd zdarma = nevín kolik, vybírá se za osobu, kdo použije lanoku, neplatí mýto.
Uybování na Adamekhütte: 12 EUR s Alpenverein průkazem oststní 24 EUR
Polopenze na AdamekHütte: 28 EUR (večeře: 18-20:00, snídaně: 6:30-8:00)
Půjčovně: dle toho co všchno máte vlastní a co vám budu zajišťovat
Pojištění na dna dny: 100 Kč
Základní cena by neměla přesáhnout 2500 Kč (není započteno jídlo a pití na cestu tam a zpět, které si koupíme v ČR a není též započteno pití (pivo, víno, káva), které není součástí polopenze a které budeme konzumovat v průběhu večera.

Doprava:
Pojedeme dvěmi auty. První bude řídit Michal, který vyjíždí z Týna nad Vltavou a postupně vyzvedne Gabču a Peťu. Druhé auto bude řídit Láďa a poveze z Rejt též Zdeňku, Honzu, Kamilu a Marcela. Sejdeme se v Dolním Dvořišti, kde se můžeme dle potřeby přesadit - když někdo bude chtít.