28. 10. 2011 Dudák - pozvánka

Pozvánka Komentář Fotografie

Dne 28.10.2011 budeme opět hrát Dudáka. Sraz a registrace účastníků je od 15:00 do 16:00. Startovné je 100 Kč (v ceně je 1x káva, 1x klobása). Vezměte s sebou těž 20 ks jednokorunových mincí. Zajímavé odměny pro výherce. Po 16:00 nebude již možné se registrovat.

Karetní hra Dudák:

Pravděpodobně pochází z Ruska, kde patří dodnes mezi nejpopulárnější hry. Je zde znám pod názvem Durak (hlupák). Bez zajímavosti není ani to, že se pod tímto názvem hraje i na Slovensku a na jižní Moravě. Ve Finsku se jmenuje Durraki nebo Hoerri. U nás byla hra známá už na konci minulého století a hraje se dodnes.
- Karty, posloupnost: mariášky, 32 karet, Eso (11) ,Král (3), Svršek (2), Spodek (1), 10, 9, 8, 7, ve třech hráčích je možné vyjmout například dvě sedmy, aby byl počet karet dělitelný třemi.
- Hráči: 2-4 - hráči jsou po registrarci rozlosováni po 4 ke každému stolu
- Cíl: zbavit se co nejdříve všech karet
- Rozdávání: všechny karty, všem hráčům stejně
- Trumfy: ten kdo dostane srdcovou sedmu, má srdce, dále po směru hodinových ručiček mají hráči další barvy
- Hráči hrají dokola po sobě
- Předák odhazuje libovolnou kartu.
- Každý další hráč odhodí kartu vyšší hodnoty, ale stejné barvy jako je poslední odhozená a přiloží libovolnou kartu. Nemá-li hráč takovou kartu, kterou může ležící kartu přebít, bere celý odkládací balíček.
- trumfy může hráč přebíjet jakoukoli kartu jiné barvy nebo vyšší hodnoty kromě trumfové barvy.
- „Vejbit"(„abštych"): pokud hráč končí odhozením pouze jedné poslední karty (nemá více karet), balíček s odloženými kartami se sebere a až do konce hry stojí.
- Vyhrává ten, kdo se karet zbaví nejdříve.
- Další pořadí je určeno součtem hodnot karet na ruce nebo se hra dohrává.