14. 8. 2010 - JAWA CUP 2010

Pozvánka Komentář Fotografie

I letos se u nás na hřišti ozval ohlušující řev motorů a ve vzduchu byl cítit spálený benzín s olejem. Již po šesté se zde sešli majitelé a příznivci strojů JAWA 550 a 555. I přes několik komplikací se to i letos vyvedlo. Obvyklý termín konání jsme posunuli o týden později. Vzhledem k posunu termínu bylo skvělé počasí, ale byla menší účast, protože ve Lhotě u Mladošovic se konala tento den obdobná akce.
     Na letošní JAWA CUP dorazilo 18 strojů, závodu se jich zúčastnilo 16. Jeden stroj si vzal do hlavy, že nepojede a druhý byl po celkové velice nákladné rekonstrukci pouze vystaven. Celkem se nás na hřišti sešlo hodně přes 100. I přes skvělé počasí bylo na povrchu hřiště patrné, že tomu ještě před pár dny bylo jinak. Původně jsme se mokrého terénu obávali, ale jezdcům to nevadilo a pro diváky to bylo atraktivnější. Díky terénu bylo možné sledovat několik kuriózních pádů, ze kterých si aktéři odnesly maximálně tak mokré kalhoty.
   Letošní klání bylo opět sestaveno z obvyklých soutěží, které jsme se snažili nějak upravit. Jako první odstartoval okruhový závod se společným startem, který se jel na tři kola. Tento závod se jel po běžných komunikacích za plného provozu. Se zajištěním této části závodu nám pomohla i Policie ČR. Děkujeme jejím příslušníkům za pomoc. Jako druhá byla zařazena jízda zručnosti. Letos s ní měli závodníci opravdu plné ruce práce. Jen jediný závodník tuto trať plnou nástrah projel bez trestného bodu. Dále si závodníci změřili výkon svých strojů při výjezdu do kopce. V rámci vyrovnaných podmínek se jednotliví závodníci dovažují na váhu toho nejtěžšího. Toto dovažování bývá též velice zajímavé, ti nejlehčí závodníci dostanou jeden batoh se závažím na záda a druhý ještě zepředu – no prostě krásná podívaná. Jako poslední disciplínu jsme zařadili sprint, který se jel ve dvojicích vyřazovacím systémem. I do této disciplíny jsme vnesli několik změn. Jako divácky nejúspěšnější byla změna směru běhu ke stroji v kombinaci s mokrou trávou. K vidění bylo mnoho kuriózních uklouznutí běžících závodníků.
   V mezičase jsme jako obvykle zařadili i divácké soutěže, jako třeba demontáž a montáž svíčky jednou rukou na čas, jízdu na speciálně upraveném kole a chůzi na chůdách.
   Letošní ročník se opět vyvedl, závodníci i diváci si odnesli plno krásných zážitků. Doufáme, že nám příští rok opět bude přát počasí a že se opět všichni sejdeme na JAWA CUPu 2011.